Bullet Journal, osobný asistent, ktorý prevalcuje diár, to do list a denník. Ako vyzerá ten môj?

Skúšala som už rôzne spôsoby na usporiadanie si svojich deadlineov, taskov, želaní, reflexií, ale nikdy (čítaj až do doby bullet journalu) som nenašla jednotný systém, ktorý by zastrešoval všetky predošlé body. Preto som používala mnoho aplikácií, post-itov, diárov a druhých ľudí na to, aby som nezabudla všetko dôležité. Aj napriek množstvu rôznych kanálov pripomienkovačov, som nedosiahla plnú dôveru toho, že na niečo nezabudnem. Bullet Journal, osobný asistent, všetko zmenil. Prečo všetko?

Pretože predtým ostávalo všetko v mojej hlave a zvyšovalo to hladinu môjho vnútorného stresu. Často som plytvala čas na zisťovanie termínov skrolovaním v mailovej schránke, alebo kdesi v google udalostiach. Skrátka, bola som neefektívna a v strese.

Život BJ (Before Journal)

Využívala som súčasne niekoľko nástrojov na udržaní sa on task a na upratanie svojich myšlienok. Ako som fungovala predtým než som spoznala BuJo?

  • Kalendár

Dva google kalendáre, ktoré bolo nemožné vzájomne zosynchronizovať a z nevysvetliteľného dôvodu som mala iné udalosti v google kalendári na mobile, ako v počítači.

  • Budík

Pri urgentných taskoch som využívala budík s popiskom, ktorý občas zazvonil v nevhodnej chvíli – po rýchlom vypnutí a odložení mobilu som počas dňa na task zabudla.

  • To-do app

Skúšala som využívať aj To-do appky, ale ak som si ich nepredplatila, vždy mi nejaká dôležitá funkcia chýbala.

  • Facebook

Pripomínanie narodenín som zverila do rúk facebooku.

  • Widget

Na meniny mi slúžil widget na ploche mobilu – často prehliadateľný.

  • Denník

Na ventilovanie som používala denník do ktorého som ,,reflektovala“. Pff. Ako môže človek efektívne reflektovať, ak si následne neurčí next steps?

A aj keď som si ich určila, nevedela som, či mi ich má pripomenúť kalendár, mail, alebo budík, tak ostávali len v mojej hlave, ťažili ma a prokrastinovala som.

Objavenie Bullet Journalu

Môj time management bol jeden bordel až do doby, kým som neobjavila BuJo. Ak si tento pojem ešte nepostrehol, nemaj strach, nejde o žiadnu reklamu. Pravdepodobne takýto BuJo už doma máš, len si ho ešte neobjavil. Je to čistý zošit formátu, ktorý ti vyhovuje, ktorý pretváraš na fungujúci systém presne pre tvoje potreby.

Bullet Journal

Na BuJo, osobného asistenta, som narazila prostredníctvom YouTube a videá jeho vytvárania som sledovala pre relax. V priebehu niekoľkých minút vznikli z čistých zošitov krásne diela. To je to, čo ma zaujalo ako prvé a moc tohto nástroja som si v tom momente vôbec neuvedomovala.

Mňa napríklad inšpirovalo aj toto video

Keď som však nastúpila do Teach for Slovakia, deadliny sa kopili, tasky pribúdali a ja som sa v tom neporiadku začala strácať. Rozhodla som si zo starého zošita založiť BuJo podľa svojich pravidiel a to tak, aby bol čo najminimalistickejší a bol mojou pomôckou, nie pánom. Nechcela som hneď investovať do bodkovaných zošitov určených na BuJo. Nevedela som totiž, či mi tento systém bude fungovať a či ho budem využívať a neskončí v šuflíku medzi ostatnými diármi, ktoré som zabúdala využívať.

Založenie Bullet Journal

Niektorých ľudí, tak ako mňa, od založenia BuJo odrádzal čas trávený nad jeho prípravou. Ak mám byť úprimná, najdlhšie mi na tom celom trvalo rozhodovanie, či do toho ísť alebo nie.

Tak ako som spomenula vyššie, prvé dva mesiace som využívala starý riadkovaný zošit a obyčajné guličkové pero. Môj BuJo najprv obsahoval ročný, mesačný a týždenný plán, moju päťročnú víziu rozčlenenú na čiastkové mesačné ciele, mesačný tracker týchto cieľov a priestor na týždennú a mesačnú reflexiu.

Bullet Journal

Znie to možno strašidelne, ale ak si raz ujasníš, kam sa chceš uberať, tak všetky čiastkové ciele, ktoré ťa tam majú dostať, pôjde určovať hravo. Navyše nápadov na usporiadanie jednotlivých strán nájdeš na pintereste aspoň milión. A ak raz zistíš, čo ti funguje (už po prvom mesiaci), budeš odvážnejší vo vytváraní rozloženia aj sám.

Preto na začiatok odporúčam starý zošit, na ktorom si najprv vyskúšaš, aké plánovanie vôbec tebe vyhovuje. Pri kúpe nového journalu som si do rozloženia pridala napríklad aj dennú reflexiu a mesačný zoznam vecí z každého dňa, za ktoré som vďačná. Len tak, lebo mi to pripomína žiť pozitívne a hľadať na každom dni maličkosti pre úsmev. Takisto som BuJo doplnila o mesačný tracker svojich nálad. Žiadne smajlíky, ale presne definované psychické, či fyzické stavy, pomocou ktorých vytváram graf svojho rozpoloženia za jednotlivé mesiace.

Čo obsahuje môj Bullet Journal dnes?

Ako som už spomenula, chcela som pre seba vytvoriť v prvom rade pomôcku, ktorá by mi slúžila a nie, aby sa stala mojim pánom. Preto som volila minimalizmus a praktickosť pri zakladaní svojho BuJo.

Čo je na prvých stranách môjho BuJo:

  • Key

Je to popis značiek, ktoré využívam počas zapisovania taskov, eventov alebo stretnutí v dni.

  • Future Log

Future log je súhrn mesiacov, ktoré sú ešte predo mnou. Na každý mesiac mám vyhradených cca 10 riadkov a vpisujem do nich všetko, čo už teraz viem, že sa bude v danom mesiaci diať. Keďže BuJo je čistý zošit a obsah vzniká postupne každý týždeň, nemám dopredu vytvorený priestor na každý mesiac, či deň, ako to býva v diároch. A tento priestor poskytuje práve Future Log.

  • Movies a Books to read

Občas sa mi stane, že narazím na dobrú recenziu na dobrý film alebo knihu a keď príde čas, že si chcem niečo dobré pozrieť alebo prečítať, zrazu neviem na nič dobré prísť. Preto som zhodnotila, že je pre mňa dobré zaradiť do BuJo samostatné strany pre movies, knihy pre zábavu a knihy pre osobnostný rozvoj. V momente ak dočítam jednu knihu, stačí mi len otvoriť tieto stránky a určite natrafím na kopec skvelých tipov.

  • Routines

Vo svojom živote má každý z nás isté rutiny, ktoré musí alebo chce vykonávať. Tie mám rozdelené do 6 kategórií: denné rutiny, rutiny vykonávané 1x týždenne, 2x týždenne, 3x týždenne, rutiny na každý druhý týždeň a mesačné rutiny. Príklady rôznych rutín, ktoré som si tu zaradila: vypisovanie triednej knihy, telefonát rodine/priateľom, zaplatenie účtov, prezlečenie posteľného prádla a iné.

  • Book Quotes

Ak ma pri čítaní niečo skutočne zaujme a chcem si to napríklad uplatniť do svojho života, zapíšem si  myšlienku z knížky na toto miesto. V ťažkých chvíľach toto miesto navštevujem a čerpám motiváciu.

  • Svedectvá

Ak sa v mojom živote stanú úžasné zázračné veci, ktoré si chcem pamätať, mám pre ne vyhradené samostatné miesto.

Bullet Journal

Čo môj BuJo obsahuje pri samotnom plánovaní:

  • Úvod do nového mesiaca

Každý nový mesiac začínam prvou dvojstránkou, ktorá obsahuje na jednej strane Názov mesiaca, Tabuľku mesačných cieľov a Zhrnutie mesiaca, ktoré vypisujem po uplynutí celého mesiaca. Je to priestor na mesačnú reflexiu, zhodnotenie cieľov, nálad, zdravotného stavu a podobne. Druhá strana je označená na kraji okrasnou páskou, tá slúži ako záložka, záchytný bod začiatku každého mesiaca. Táto stránka slúži aj na budovanie mojej vďačnosti. Mám na nej zakreslené slnko, pričom každý lúč zobrazuje jeden deň v mesiaci, do ktorého vypisujem jednu vec, za ktorú som v daný deň vďačná.

  • Monthly log

Toto je opäť dvojstránka, ktorá obsahuje prehľad celého mesiaca. Každý deň v mesiaci má dva samostatné riadky. Tu je skvelý priestor na plánovanie na začiatku mesiaca. Ako prvé tu vpisujem tasky z Future Logu zo začiatku BuJo, ako ďalšie si vypĺňam tasky zo zosynchronizovaných google kalendárov s manželom, či prácou, potom otváram FB a menný kalendár a vyznačujem si narodeniny a meniny a nakoniec si otvorím dvojstránku Routines a hľadám priestor na tieto dôležité činnosti.

  • Habit tracker

Toto je jedna z mojich najobľúbenejších stránok, ku ktorej sa denne vraciam a ktorá ma udržuje na ceste za mojimi snami. Habit tracker alebo po slovensky ,,merač návykov“ je tabuľka, kde na osi X sú vypísané dni v mesiaci a na osi Y sú čiastkové mini ciele, ktoré sú buď vyvodené z väčších cieľov, ktoré som si vymedzila na začiatku mesiaca, alebo sú to malé akcie z Routines, ktorým sa chcem venovať každý deň.

Napríklad: Ak som si na začiatku mesiaca dala za cieľ zlepšenie kondície, tak moje mini akcie by mohli byť napríklad cvičenie aspoň 3x do týždňa a večera najneskôr o 20:00.

Ak som v danom dni tieto akcie dodržala, môžem si do trackera zaznačiť krížik, ak sa mi to v daný deň dodržať nepodarilo, dám si do štvorčeka bodku.

  • Mood Tracker

Tento ,,merač nálady“ sa nachádza na rovnakej strane ako Habit tracker a pomáha mi vytvoriť si prehľad o tom, ako som prechádzala daným mesiacom po psychickej, či fyzickej stránke. Xovú os tvoria aj v tomto prípade dni v mesiaci. Os Y tvoria názvy rôznych nálad, či fyzického stavu, ktoré sú zoradené od ,,najlepšieho“ po ,,najhorší“.

Moje kategórie nálad zoradené od najlepšieho po najhorší sú: požehnaná, 100% šťastná, v pohode, unavená, smutná, nahnevaná, chorá.

Každý deň si dám ku svojmu aktuálnemu stavu bodku a tieto bodky jednotlivých dní navzájom spájam, až mi vznikne prehľadný mesačný graf. Je zaujímavé, že človek vníma hlavne tie zlé veci, čo sa mu udiali. Keď som si ale na konci mesiacov graf analyzovala, vyšlo mi že zlé, resp. nie najlepšie dni tvorili väčšinou len 1/3 zo všetkých dní v mesiaci.

  • Týždenný plán

Ten mi zaberie 3 stránky a obsahuje týždenný to do list, dni v týždni s priestorom vyhradeným na pozitívne zážitky z dňa a na konci každého týždňa mám zhrnutie, resp. týždennú reflexiu, z ktorej čerpám aj pri tvorbe mesačného zhrnutia.

Tu by som chcela vyzdvihnúť hlavne priestor venovaný pozitívnym veciam z dňa. Tomuto sa venujem každý večer a núti ma to hľadať na každom dni aspoň pár pekných maličkostí, vďaka ktorým môžem pozitívne uzavrieť svoj deň.

Bullet Journal

Začlenenie do bežného života

Čo ma núti BuJo používať denne? Je to moja externá pamäť, do ktorej vkladám dáta okamžite, keď sa ku mne informácia dostaví. Na nič nečakám, všetko zálohujem, aby zbytočne nedošlo k stratám.

Skutočne ho nosím všade so sebou a som rýchla do zapisovania všetkého, čo mi preletí mysľou, alebo čo vyvstane z rôznych situácií. Je to môj osobný asistent, ktorý myslí na všetko a neváha mi pripomínať moje ciele, túžby a sústrediť sa na nich.

Som z tejto pomôcky nesmierne nadšená a môžem úprimne povedať, že mi zmenila v istom smere život. Nehovorím len o efektívnosti, ale aj o ujasnení si svojich priorít a položení ich na papier.

BuJo má čestné miesto v mojej každodennej kabelke alebo na nočnom stolíku, nepustím ho totiž z rúk a odporúčam ho neustále, ak rozpoznám, že sa niekto trápi v uprataní si svojich myšlienok, je slabučký v time managemente, zabúda popri práci na dôležité veci, ako je rodina, či priatelia a nemá nikoho, kto by mu to pripomenul.

A čo je na ňom to najlepšie? Vyškrtávanie splnených taskov a mapovanie uplynulých dní, to je pre mňa veľkou odmenou po náročnom dni.

Ak by si mal akékoľvek otázky, neváhaj ma kontaktovať. Rada poradím a pomôžem.

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.