Kôprovský štít. Ľahko dostupný vrchol uprostred Tatier. Tak hor sa do hôr!

Medzi verejnosťou pomerne neznámy, ale o to krajší vrchol Vysokých Tatier, ktorý uzatvára veľkolepú Mengusovskú dolinu. Je jedným z ôsmich turisticky dostupných vrcholov našich malých veľhôr a výstup naň zvládne snaď každý. Ak hľadáte miesto na túru, počas ktorej nebude nádherný len samotný štít, ale aj cesta naň, určite nevynechajte Kôprovský štít.

POČULI STE UŽ O ŇOM?

No len sa priznajme, počuli ste už o Kôprovskom štíte? My ešte nie. Až po hľadaní voľne dostupných vrcholov sme naň natrafili a povedali si, že po Kriváni to bude náš druhý zdolaný majestát. Ohlasy naň nezneli nijako odstrašujúco, tak sme si povedali, prečo nie. Počas cesty však nastal konflikt mysle a tela, pretože deň predtým, než sme sa rozhodli ísť na Kôprak, sme zdolali 3 hodinovú túru po Slovenskom raji. Ale o tom potom.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

Nadmorská výška: 2363 m.n.m.
Prevýšenie: 1053 m
Čas výstupu zo Štrbského Plesa: 3:25 hodiny
Kondičná náročnosť: 2/3
Technická náročnosť: 1/3
Doprava: na Štrbské pleso autom, autobusom alebo vlakom

POVINNÁ VÝBAVA

Dá sa povedať, že bežné veci alebo to isté čo ste si vzali na Kriváň.

VYRÁŽAME

Autíčko odparkujeme na Štrbskom plese a odtiaľ sa takmer 40 minút brodíme betónovou cestou na Popradské pleso. Táto cesta je snáď najvychodenejšia v Tatrách a to je asi aj dôvod prečo na ňu vyliali asfalt 🙂 Množstvo rodín a turistov tu chodí na prechádzku a keď som bol malý chlapec, tak toto bola jedna z mojich prvých túr, ktoré som hrdinsky zdolal.

Pri úspešnom zdolaní tohto prvého úseku, prichádzame na Popradskom plese k rázcestníku, ktorý nám oznamuje 3 hodinovú púť na zdolanie Kôprovského štítu po modrej značke.

Bez zaváhania sa vyberáme priamo na cestu, no hneď po prvých metroch chôdze nás zavalil maličký smútok. Scénar z Kriváňa sa akosi opakuje a pred nami a za nami sa tvoria kolóny turistov.

KRIŽOVATKA

Najbližšia trištvrť hodinka sa dá opísať ako veľmi príjemná, kľukatá a pokojná prechádzka s nádherným výhľadom. Nachádzame sa v údolí Mengusovskej doliny a napravo a naľavo od nás sa týčia vrcholy a vysoké skalné útesy, na ktoré sa nevieme prestať vynadívať. Čím hlbšie do doliny kráčame, tým viac je cítiť masív, ktorý je okolo nás.

Pozitívnou správou určite je aj to, že kolóna sa po necelej polhodinke rozdeľuje na dve časti. Tá prvá smeruje na jeden z najznámejších vrcholov Rysy a tá druhá tým našim smerom. Uf, ešte že tak.

PRVÁ SKÚŠKA OHŇOM

Po krásnej prechádzke prichádzame k miestam, kde začíname cítiť, že je potrebné zdolať nejaké to prevýšenie. Terén sa stupňuje a aj sa konečne čo to zadýchame. Takmer pol hodinu zdolávame kamenisté úskalia a po nich sa ocitáme v nádhernej kotline pred najväčším a najhlbším plesom slovensej časti Tatier, pred Veľkým Hincovým plesom. Slniečko zakrývajú mračná, mierne sa ochladzuje, ale pohľad na okolie a čerstvý vzduch, vyvolávajú blahodárne pocity.

Ako si tak sedíme a papáme pripravenú sváču, snažíme sa prehovoriť naše telo a myseľ, aby zvládli nasledujúcu časť cesty. Tie s nami však zvádzajú súboj a spomínajú na niekoľko hodinovú túru po Slovenskom raji, ktorú sme absolvovali deň pred týmto výstupom.


TIP PRE VÁS

Nechoďte deň pred výstupom na tatranský štít na žiadnu inú túru. 😀


SERPENTÍNY SEM A TAM

Chuť zdolávať zvíťazila a my sme sa pobrali na Kôprovský štít. Z Veľkého Hincového plesa to začína veľmi zaujímavou cestou, ostrými serpentínami, ktoré sa ťahajú asi pol hodinovým výstupom do Vyšného Kôprovského sedla odkiaľ je nádherný výhľad na celú dolinu aj Malé a Veľké Hincovo pleso. Odpočinúť sa dá na lavičke, z ktorej si môžete odsledovať výstupovú cestu na váš vytýčený cieľ.

Neprišli sme však sedieť a tak nás nohy vedú po záverečnej etape cesty. Chodník je spočiatku mierne poškodený a suťový. Dokonca sme mali fázy, pri ktorých prach spôsoboval nestabilitu. Túto zaťažkávaciu skúšku sme zvládli a ďalej bol už výstup podobný ceste na Teryho chatu alebo Kriváňu.

Po pár minútach chôdze sa ocitáme na predvrchole štítu, odkiaľ sú krásne výhľady všade navôkol. Chvíľkove pokochanie sa a okamžite nás to ťahá vyššie a vyššie. Do cieľa ostávajú posledné kroky a zdolané skaliská. Čas výstupu ukazuje 2:08:29, až sa nakoniec ocitáme na našej druhej zdolanej kope kamenia, odkiaľ si užívame pohľad nielen na Slovenskú stranu hôr, ale aj na tú Poľskú.

ODPORÚČAME

Ak uvažujete o prechádzke po Vysokých Tatrách, ktorá stojí za to, no zároveň nemáte radi extrémne prevýšenia alebo len chcete zahriať svoje telo v úvode sezóny, Kôprovský štít je miesto, ktoré by ste určite nemali vynechať. Nejedná sa o žiaden náročný terén a síce tento štít nie je ani najvyšší, túru si zaručene vychutnáte.

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.