Prečo sme sa rozhodli ostať žiť na Slovensku? 10 dôvodov je málo!

Neviem ako vy, ale ja cítim nesprávne nastavený tlak nás Slovákov na našu krajinu. Je super, že chceme žiť v prosperujúcom a zdravom prostredí, ale druhá vec je, čo pre to robíme. Vnímam, že sme akosi spohodlneli a namiesto boja kapitulujeme. Alebo ešte horšie je to, že tým, ktorí sa o niečo snažia, robíme opak od slova pomáhať. O to zvláštnejšie mi príde, keď po tejto kapitulácií zo Slovenska pyšne odchádzame. Porozprávam vám naše dôvody, prečo sme sa rozhodli ostať žiť na Slovensku a dúfam, že vám prídu viac pravdivé ako klišoidné.

Uvedomujem si citlivosť témy, pretože sám mám množstvo priateľov a rodinu v zahraničí, ktorých týmto článkom nechcem v žiadnom prípade provokovať. Tento text smerujem skôr novej generácií, ktorá chce odchádzať na základe nejakej trucovitosti, vzdoru a vidiny pomýleného ideálu z prečačkaných filmov a fotiek na sociálnych sieťach. Je proste klamstvo, že je všade lepšie ako na Slovensku. Tým nevravím, že tu je to úplný ideál a nie je čo zlepšovať.

JE TO AJ TVOJE SLOVENSKO

Bez prílišnej moralizácie, ak sa ti pritrafí životná príležitosť na poznanie nových krajín, iných kultúr alebo špičkové vzdelanie, utekaj za tým! No nezabúdaj na to, kde by si sa mal vrátiť, pretože za to miesto sa bojovalo práve preto, aby si sa doň mohol narodiť. Tvoja krajina ťa potrebuje. 

A ak sa rozhodneš v zahraničí nakoniec ostať, na čo máš plné právo, mysli na to, že tvoja krajina potrebuje aspoň tvoju podporu.

V KRÁTKOSTI O NÁS

Tancom sme precestovali veľkú časť Európy a podarilo sa nám istý čas zotrvať aj v Spojených štátoch. Pocit ,,UAU,, efektu teda dobre poznáme. Okamžite sme chceli všade navždy ostať, no nakoniec spokojný píšem tento blog z obývačky s výhľadom na Vysoké Tatry. Prečo? Netrvalo dlho a pocit prvého dojmu opadne, vy sa zabývate a začnete v krajine žiť bežný život.

Vtedy pochopíte, že každodenné problémy vás dobehnú kdekoľvek ste a toľko, koľko má život v inej krajine kladov, toľko má aj záporov.

Tým nevravím, že už v živote s Katkou nevystrčíme nohu spoza hraníc, pretože nikdy nevieme kde sa ocitneme za pár rokov. Keď sme sa však pred nedávnom rozhodovali, premýšľali a porovnávali, dospeli sme k zaujímavým poznaniam. Zistili sme, že dôvodov ostať tu je dostatok.

Aj dôvodov na odchod je až až, no o Slovensku sa už škaredo napísalo dosť. Poďme sa na tie pekné veci, vďaka ktorým to tu nevzdávame pozrieť. Myslím, že vám dajú rozumné poznanie toho, prečo sme sa rozhodli ostať žiť na Slovensku.


10 dôvodov prečo sme sa rozhodli ostať žiť na Slovensku.

#1 MIER

Vedome dávam tento bod na prvé miesto. Asi máme veľké šťastie, že vďaka mini územiu, ktoré zaberáme v strede Európy je naša krajina akosi jemne priehľadnuteľná. Nevidím detailne do geopolitických cieľov a politických bojov, ale zjavne zatiaľ nie sme veľmi zaujímavým terčom aj napriek tomu, aké prírodné a surovinové bohatstvo tú máme. V tejto napätej dobe môžem stále pokojne kráčať po ulici a nemusím sa báť toho, že mi na hlavu spadne mínomet alebo, že sa niekto odpáli v metre, keďže metro ani nemáme. Ešte stále ma nikto neprenasleduje a nemučí za moje vierovyznanie a stále môžem slobodne písať tento blog.

#2 SÚDRŽNOSŤ

Slovensko je zvláštne, ale príjemne impulzívne. Tým, že sme malá krajinka a každý tu každého pozná, tak stačí jedno víťazstvo hokejistov, Sagana, tenistov alebo chodcov na nejakom podujatí a celá krajina tým žije a teší sa. A to teší aj mňa. Nie sme zvyknutí na takéto úspechy a keď k nim príde, tak nám to nie je šumafuk tak, ako v niektorých veľkých krajinách, kde je to bežným štandardom. Rád prežívam obdobia, keď popri všetkých problémoch krajiny sa objaví čas, keď naši makači zapíšu Slovensko na mapu sveta takýmto bodíkom.

Obdobia, kedy na mňa Slovenská vlajka vyskočí aj z chladničky a z námestí počuť jednohlasné SLOVENSKÓÓÓ.

#3 POTENCIÁL

Častokrát si to neuvedomujeme, ale Slováci sú vo svete jedni z najviac uznávaných pracantov, typickí svojou šikovnosťou, nápadmi a zmyslom pre zodpovednosť. Naše múdre hlavičky zmenili a stále menia množstvo vecí, ktoré pomáhajú ľuďom tejto planéty. Padák, rádiotechnika, parná turbína, prvá hvezdáreň a iné. To sa nám podarilo kedysi, dnes je to lietajúce auto, ekologické igelitky, či vrecková práčka. Nehovoriac o úspechoch našich umelcov, študentov na prestížnych svetových univerzitách alebo dobrovoľníkov v rámci rôznych humanitárnych projektov.

Tieto mozgy sú pomyselným záchranným kolesom pre zdravý vývoj tejto krajiny. A ja som rád, že môžem pridať ruku k dielu obyčajným povzbudením šikovných ľudí, podporou slovenského vynálezu alebo pozitívnym zdieľaním snahy niečo zlapšiť. Slovensko má potenciál a ja nechcem premeškať šancu byť toho súčasťou.


TIP PRE TEBA

O šikovnosti Slovákov značí aj rozhovor s Košičankou Alenkou, ktorá ovláda 10 svetových jazykov a študovala v 6 krajinách. Jej príbeh už oslovil tisíce ľudí a vy si ho môžete  prečítať na našich stránkach.


#4 KLÍMA

Niekomu vyhovuje celý rok teplo, inému zas celý rok zima. Myslím, že rovnováha je to správne, čo človek aj príroda potrebuje. Aj keď pásma, v ktorých celý rok prevláda jedno podnebie majú taktiež svoje miesto na Zemi. Pre nás je slovenská klíma ideál. Každé obdobie má svoje čaro a ani jedno nás neomrzí, keďže sa často menia. Dokonca až štyrikrát za rok. Vďaka tomu môžme na jar sadiť, v lete sa opalovať, na jeseň hrabať lístie a v zime sa guľovať. Život tu teda nieje jednotvárny, ale naopak pestrý a plný života.

#5 PRÍRODNÉ BOHATSTVO

A to doslova. Prejsť naprieč Slovenskom autom, vlakom alebo autobusom a sledovať tu rôznorodosť je zážitok. Od údolí, polí, cez jaskyne, husté lesy, až po najmenšie veľhory sveta. Stále sa je na čo pozerať. O čo viac sa všetka táto krása dá vychutnať osobne na prechádzke.

Aký zážitok je napiť sa čistej vody z potôčika stekajúceho pri výstupe na tatranský štít, prejsť sa Slovenským rajom, splaviť rieku, vykúpať sa v travertínovom kráteri, sledovať gejzíry a majestátne vodopády, či len tak piknikovať v blízkosti štiavnickej tajchy.

Absolvovať takéto prechádzky v kruhu priateľov alebo rodiny je už len výhodnou čerešničkou na živote vo svojej rodnej krajine.

#6 KULTÚRNE DEDIČSTVO

Nadviažem na predošlý bod, kde je zo severu na juh a zo západu na východ Slovenska stále čo vidieť a stále kde sa zastaviť. Slovensko má v rámci UNESCO zapísaných 21 prírodných a kultúrnych pamiatok. Okrem nich je tu kopec ďalších hradov, zámkov, kaštieľov, historických miest a lokalít, vďaka ktorým si môžeme predstaviť, ako naša krajina vyzerala a aký bol jej vývoj. Bude zbytočné rozpisovať sa o našom folklóre, ktorý tvorí neoddeliteľnú identitu našej krajiny a ku ktorému s úžasom dodnes vzhliada celý svet.

Myslím, že tento bod tvorí dostatok priestoru na aktivitu počas celého roka a aj super príležitosti pre naplnený rodinný život. Všetko je dostupné na dosah a nielen pre deti, ale aj pre nás dospelých je slovenské kultúrne dedičstvo lákadlom.


TIP PRE TEBA

Ak rozmýšľaš kam sa vybrať, dávame do povedomia zoznam najkrajších miest Slovenska, plný skvelých tipov kam ísť a čo robiť, ktorý sa nachádza na webovej stránke Slovakia.travel.


#7 SEBESTAČNOSŤ 

Ešte aj naši rodičia si pamätajú obdobie, keď naša krajina bola takmer úplne sebestačná vo viacerých oblastiach. Od zasiatia semienka, cez spracovanie, až po výrobu. Nachádzajú sa tu hektáre úrodnej pôdy, ktorú šikovné ruky Slovákov obrábali a následne z jej plodov vyrábali kvalitné potraviny. To isté platilo pre chov a láskavú starostlivosť o mäsko na našom stole. Po miernom úpadku tohto spôsobu života sa našťastie národ postupne vracia k týmto tradíciám a opäť buduje svoje vlastné malé hospodárstva.

Fajn perspektíva, že konzum ide bokom a pomaly sa obnovuje zdravé prostredie, v ktorom sa oplatí žiť a s ktorým sa plne stotožňujeme.

#8 TRADIČNÉ FAJNOTKY

Niet nad chutný ovčí syr, bryndzu, babičkine koláčiky, či tradičný zemiakový šalát, kapustnicu, kapra, halušky, pirohy, oštiepok alebo dokonalý trdelník. Každá kuchyňa rôznych kútov sveta má niečo do seba a málokto dnes odmietne napríklad talianske alebo ázijské jedlo. Očakávaná chvíľa však nastáva akonáhle sa po dlhom čase človek vracia zo spomínanej Ázie, Talianska alebo iného kúta späť na Slovensko. Jeho kroky smerujú okamžite do prvej koliby alebo kuchyne vlastnej mamky. A nech hodí kameňom ten, kto tak nerobí 😀 .

#9 PRÍLEŽITOSTI

Hovorí sa, že tu nie je čo robiť a je to tu samá automobilka. Pravda je diskutabilná a vidím to na príklade Katky, ktorá počas posledných dvoch rokov na vysokej škole spolupracovala s rôznymi spoločnosťami. Keď sa blížilo ku koncu jej štúdia, tak nosila domov samé príjemné ponuky, ktoré boli rôznorodého charakteru. Ponuky mali celkom zaujímavé podmienky, samozrejme ťažko porovnateľné s nejakými zahraničnými, ale práca v týchto spoločnostiach dávala nielen zmysel, perspektívu, ale aj hodnotu pre našu krajinu.

Pozrite sa na projekt, ktorým Katka uprednostnila našu krajinu, pred lepšími podmienkami v zahraničí.

#10 SLADKÝ DOMOV

Či chceme, či nie, niekam sa narodíme a niekam jednoducho patríme. Korene človeka sú nezmazateľné. Môžeme sa rozhodnúť žiť kdekoľvek na svete, snažiť sa zameniť tradície a spôsob života, ale domov budeme mať stále iba jeden. A tak, kdekoľvek sa ako Slováci nachádzame, navždy ostaneme Slovákmi. Určite to záleží na každom z nás, ale ja keď som sa snažil stotožniť s cudzím prostredím, v ktorom som sa nachádzal, výsledok bol vždy ten, že som sa nakoniec stále tešil domov.

Hoc sa mi páči spoznávanie krajín a nových ľudí, doma je len doma a ja som rád, že mám miesto, na ktoré sa môžem tešiť, nech som kdekoľvek.

MÁME NÁDEJ

Ten boj na začiatku spomínam práve z dôvodu, že mám pocit, akoby sa na dejepise v mnohých prípadoch nedávalo pozor. Alebo to môže byť tým, že málo počúvame príbehy našich starých mám a otcov? V konečnom dôsledku by sme si mali prestať myslieť, že našim predkom to samé spadlo z neba a lepšia krajina spadne z neba aj nám. A nakoniec, keď nepadá a nepadá, tak to balíme a utekáme do krajiny, ktorej sa darí lepšie len preto, že si to nakoniec zasa len vybudovali generácie ľudí, ktorí tam žili.

Slovensko tvoria Slováci a tak výsledky našej krajiny sú odrazom len nás ľudí. Zodpovednosti za jej stav sa žiaľ nezbavíme tým, že sa nachádzame niekde na druhej polovici planéty.

Existuje však nádej. Tú vidím, keď sa poriadne poobzerám a zaostrím na ľudí, ktorí ostávajú a bojujú alebo keď zazriem tých, čo síce sú ďaleko, ale popri svojich starostiach robia čo môžu, aby tejto krajine pomohli, zaujímajú sa o ňu a podporujú ju.

A našťastie je takých stále viac a viac.

4 comments Add yours
  1. Krásne ste to napísali. Myslela som, že takéto zmýšľanie je len v nás v „trochu staršej“ generácii. Mládež vypustíš do sveta a nájde si tam svoje miesto. Ale, ak by sme všetci zmizli do cudziny…???

    1. Ďakujeme za ocenenie :-). Do cudziny paradoxne odporúčame vyjsť každému, nech vidí a načerpá inšpiráciu na zlepšenia, ktoré sa potom dajú aplikovať u nás, príp. na uvedomenie si svojich vlastných hodnôt a túžob. My sme si v USA poriadne prečistili hlavu a ujasnili si, čo je pre nás dôležité :-).

  2. Nuž, to závisí aký život vedie človek na SR resp. aký si môže dovoliť, mnohým je skutočne lepšie prec 🙂 takže to závisí, mnohokrát človek nemá možnosť vnímať všetky tieto pozitívne dôvody, žiaľ, mňa to tu po návrate sklamalo, hoci som si mnoho z týchto dôvodov opakovala, keď som sa plánovala vrátiť sem… Mam tu priateľa a ten je pre mňa jediné plus vlastne, ale čo príde to netuším, závisí ako sa vyvinu iné dosť dôležité veci pre život tiež… Skratka ta každodenná realita tu je… Hm… Pre mňa osobne nie dobra (možno zatiaľ).

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.