To na čom pracuješ popri štúdiu rozhodne o tom, čím sa staneš po jeho absolvovaní. Ak nevieš, ktorým smerom sa vybrať, nestrachuj sa. Počas štúdia máš dostatok času na objavenie svojich schopností a skrytého potenciálu. Vysokoškolské vzdelanie a 5 ročná prax je dlhodobý proces, ktorý má logický cieľ. Nepremeškaj svoju šancu a vykroč už teraz na cestu chytrého študenta.
Časy, kedy stačilo vyštudovať vysokú školu a so získaným titulom naklusať do prvej firmy, kde ťa okamžite prijali na dobu neurčitú sú dávno za nami. Žijeme v dobe, v ktorej rozhodujúcu úlohu zohrávajú detaily. Spoločnosti hľadajú tých najlepších a šancu zaradiť sa medzi nich má každý, avšak miera úspechu záleží už len na každom z nás.
Ako povedal anglický filozof Herbert Spencer, známy najmä svojim výrokom ,,There is no alternative.’‘
,,Cieľom vzdelania nie sú vedomosti, ale činnosť.“
Keďže nejako začať musíme, tak toto je len vstupný článok do rozsiahlej oblasti, ktorej sa budeme podrobne venovať v ďalších článkoch počas celého roka. Tak poďme nato.
#1. NÁJDI SI PRÁCU
Študentská práca je pre zamestnávateľov výhodná, preto radi privítajú takúto pomocnú pracovnú silu. Firma získa nielen lacného a pomerne kvalifikovaného pracovníka, z ktorého nemusí platiť odvody, ale aj priamo zaškoľuje svojho potenciálneho budúceho zamestnanca. Výhody sú samozrejme aj na strane študenta. Ten nadobúda odbornú prax a skúsenosti, spoznáva firemnú kultúru, buduje si profesionálny network, zmysluplne napĺňa svoj voľný čas a privyrobí si.
Zamestnávatelia vyžadujú od študenta cca 20 – 25 odpracovaných hodín týždenne, v prípade brigády to môže byť max. 20 hodín do týždňa. Samozrejme berú na vedomie tvoju pozíciu študenta a výkon práce si vieš dohodnúť podľa rozvrhu hodín.
Pri hľadaní študentskej práce je dôležité nepodľahnúť panike, ak za prvé týždne na nič nenatrafíš. Ponúk je mnoho a neustále sa aktualizujú a pribúdajú nové. Tiež sa nauč odmietnuť ponuky, ktoré sú síce finančne dobre ohodnotené, ale nijakým spôsobom nezvyšujú tvoju odbornosť v danej oblasti.
Keďže existuje niekoľko zaručených spôsobov, ako brigádu získať, venovala som tomu samostatný článok.
#2. ABSOLVUJ ŠTUDENTSKÚ STÁŽ
Mnoho spoločností ponúka pre študentov rôzne programy pre nadobudnutie praxe v obore. Väčšina týchto stáží trvá od pár týždňov, do niekoľkých mesiacov a sú zadarmo. Nie je to však podmienkou a na trhu vieš nájsť aj platené stáže, resp. také, ktoré ti hradia tvoje náklady na život. Sama som absolvovala aj platené, aj neplatené stáže a môžem povedať, že každá z nich sa stala dôležitým milníkom na mojej ďalšej ceste.
Výhody študentskej stáže:
- praktické skúsenosti z reálneho firemného prostredia,
- zistenie toho čo ma (ne)baví,
- využitie svojho potenciálu,
- rozšírenie životopisu,
- samostatná práca na nejakom projekte,
- možnosť dlhodobej spolupráce so spoločnosťou.
Vhodnú študentskú stáž môžeš nájsť napríklad na pracovnestaze.sk, azu.sk, profesia.sk, dobrovolnictvo.sk, aiesec.sk a iné.
#3. PRACUJ PRE ŠTUDENTSKÚ NEZISKOVÚ ORGANIZÁCIU
Ak si o takejto možnosti ešte nepočul je načase, aby si si preštudoval niekoľko študentských organizácií a ich zameraní. Tu je niekoľko z nich, rozdelených podľa miest:
BRATISLAVA: AIESEC , AEGEE Bratislava , JEF Slovakia , ESN , IAESTE
KOŠICE: BEST , AZU,
BANSKÁ BYSTRICA: EFPOLIT
Pozn. : väčšina organizácii má svoje lokálne centrá podpory po celom Slovensku
Výhodou študentských organizácii je práca v mladom kolektíve a možnosť nadobudnutia skúseností z rôznych oblastí. Ak túžiš získať skúsenosti v projektovom manažmente, marketingu a predaji, human resources, IT alebo sa chceš naučiť viesť tím, zlepšiť si komunikačné zručnosti a cudzí jazyk, tieto organizácie ti ponúkajú jedinečnú šancu zažiť to ešte počas akademických rokov.
Táto práca je síce neplatená, ale máš šancu získať omnoho viac. Okrem intenzívneho osobnostného rastu sa obklopíš inšpiratívnymi mladými ľuďmi, pomôžeš dosiahnuť pozitívne zmeny v tvojom okolí, ale takisto tvoja aktivita môže mať pozitívny dopad na zmenu globálneho charakteru. Dokonca niekoľko z týchto organizácií ti ako členovi umožňuje cestovať, pracovať alebo študovať v zahraničí.
Nemaj strach a opýtaj sa ich na pracovné príležitosti.
#4. PODNIKAJ
Máš výnimočný talent, si športovec, hudobník alebo máš nadanie v iných sférach podnikania ako sú finančníctvo, poradenské služby, marketing, programovanie a iné? Vysokoškolské vzdelanie a 5 ročná prax sa dá dosiahnuť aj týmto spôsobom. Tak prečo nevyužiť svoje schopnosti a voľný čas na rozbeh svojho podnikania? Nemusíš si hneď zakladať vrcholovú spoločnosť, stačí ak začneš pomaly ponúkať svoje služby okoliu.
Kde môžeš začať?
Na takéto podnikanie ti stačí naozaj minimum a v online svete existuje okrem sociálnych sietí hneď niekoľko portálov ako dať o sebe vedieť – jaspravim.sk, inzeraty.sme.sk, titans.sk, freelanceri.sk, 123inzercia.sk, sluzby.bazos.sk atď.
Konkrétne návody a podrobné informácie, ktoré ti pomôžu zorientovať sa v tom, ako začať s podnikaním, na čo sa pripraviť a aké nástroje sú dnes IN sa postupne dozvieš v kategórií článkov Nový začiatok.
#5. BUĎ INICIATÍVNY
Do tejto časti patrí všetko, čo nebolo spomenuté vyššie a okrem nadobudnutých skúseností ti pomôže odlíšiť sa od ostatných. Pracuj v rodinnom podniku, doučuj matematiku, založ si blog, foť a toč svadby, buď nutričný, finančný či poisťovací poradca, whatever len hlavne pre seba niečo urob :).
Každá nová skúsenosť ťa posilní a posunie vpred. Nie len že získaš jasnú predstavu, čo sa od jednotlivých funkcií očakáva, ale už budeš vedieť, či ťa to baví alebo nie.
VYSOKOŠKOLSKÉ VZDELANIE A 5 ROČNÁ PRAX ZHRNUTIE
Článkom sme chceli upozorniť nato, aké dôležité je dnes prepojenie neobľúbeného, ale žiaľ nevyhnutného memorovania teórie, s priamou prácou v teréne. Nadobudnutie týchto dvoch aspektov ti môže garantovať výhodnú východziu pozíciu po absolvovaní školy a zaručené uplatnenie sa.
Čo chystáme ďalej?
Reálne príklady z praxe a detailnejšie informácie ti prinesieme v ďalších zaujímavých článkoch, ktoré budú priamo súvisieť s touto témou:
- výpoveď študenta, ktorý po piatich rokoch práce popri vysokej škole nastúpil hneď po absolvovaní na manažérsku pozíciu.
- veľmi detailné informácie o výhodách práci pre študentské organizácie a rozhovor s vedúcou osobnosťou jednej z najväčších študentských organizácii na Slovensku.
… a ďalšie.
M&K super clanky! Skvely napad so zalozenim takehoto blogu, drzim vam velmi palce.
Uáu 🙂 takáto podpora nám padne ako soľ. Ďakujeme !
Fakt super blog. Želala by som si takýto návod na prežitie v mojich študentských časoch 🙂 Ale som rada, že aspoň teraz je niekto, kto dostal nápad to takto dať dokopy. A teší ma, že som v podstate išla takisto vašou cestou a pracovala popri SŠ a VŠ v podstate nestále. Odmenou za žiadne prázdniny a voľné dni mi je fakt, že som doteraz v živote nemala problém nájsť dobre platené zamestnanie do 2 týždňov! Týmto chcem aj iných mladých povzbudiť, že študenstké roky so žúrkami netrvajú tak dlho, ako tvoj celý život, A inak fungujeme s manželom asi tak na 99% presne tak, ako vy 😀 Držím palce v budúcom živote!
Ďakujeme za vašu podporu Ivka :-). Nás na písanie týchto článkov inšpirovali práve ľudia, ktorí boli prekvapení zo všetkých možností, ktoré sme využili. To nás prinútilo vykričať to do sveta a podeliť sa s tým s ostatnými, aby sa o nič neukrátili. Vaša skúsenosť je skvelým príkladom toho, že sa oplatí využívať svoj voľný čas efektívne a s obzretím sa do minulosti neľutovať premeškané šance. Je super vedieť, že sa nájdu ľudia, ktorí žijú podobne a sú takisto spokojní. Dúfame, že vás budú ďalšie články rovnako baviť a takisto prajeme veľa radosti v živote 🙂